26 °C
+48-227-689-000

Koniec listopada to tradycyjny czas marzeń i wróżb. W kalendarzu wypadają bowiem dwa staropolskie święta, które są wspaniałą okazją do zorganizowania jedynej w swoim rodzaju imprezy. A ponieważ w Hotelu Warszawianka jesteśmy przekonani, że warto wykorzystać każdą sposobność do spotkań w gronie bliskich i radosnej zabawy, chcemy – jak co roku – zaprosić Państwa na obchody Katrzynek i Andrzejek.

Dlaczego w Hotelu Warszawianka obchodzimy staropolskie święta?

W dobie globalizacji w Polsce obchodzimy coraz więcej świąt, które nie wywodzą się z naszej rodzimej tradycji. Nie ma nic niewłaściwego w odkrywaniu obcych kultur. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że niektóre z dorocznych zdarzeń zostały spopularyzowane w celach komercyjnych. Dla szeroko pojętego rynku – od przemysłu filmowego, po producentów maskotek – to doskonała okazja do napędzenia potrzeb zakupowych. Może dlatego coraz chętniej „odkurzamy” swoje tradycyjne święta, które nie kojarzą się z zalewem gadżetów na sklepowych półkach? Z pewnością szukamy oryginalnych sposobów na spędzenie czasu w dobrym towarzystwie – innych, niż wyprawa do galerii handlowej czy kolacja w jednej z modnych restauracji. Katarzynki i Andrzejki wyśmienicie wpisują się w takie zapotrzebowanie. Te dalekie od komercjalizacji, radosne święta wiążą się z sympatycznymi zwyczajami, jakich nie praktykuje się już przy innych okazjach.

Andrzejki – „Pozwól nam zobaczyć, co pisane nam w niebie”…

Zgodnie z tradycją w wigilię imienin Andrzeja wróżby mają szczególną moc. Dlatego od zamierzchłych czasów (prawdopodobnie już od starożytności!) niezamężne dziewczęta wykorzystywały ten dzień, by dowiedzieć się czegoś na temat przyszłości swojego życia uczuciowego. Przez wieki obrzędy andrzejkowe traktowano z wielką powagą. Wierzono na przykład, że gdy w noc z 29 na 30 listopada dziewczyna włoży pod poduszkę męskie spodnie, przyśni jej się przyszły małżonek. Albo, że jeśli ucięta przez nią gałązka czereśni zakwitnie w Wigilię Bożego Narodzenia, to panna wkrótce wyjdzie za mąż.

Katarzynki – „Gdzie szukać cię dziewczynko? Wróżby o ciebie zapytam”…

Nie tylko dziewczęta chciały zaspokoić swoją ciekawość. W dawnej Polsce kawalerowie także mieli swoje święto. Moc wróżb działała już na kilka dni przed Andrzejkami, bo w wigilię imienin Katarzyny (z 24 na 25 listopada). To wówczas młodzi mężczyźni starali się dowiedzieć, gdzie szukać przyszłej żony i po czym rozpoznać, że spotkali tę właściwą dziewczynę. Odpowiedzi na te pytania najłatwiej było uzyskać we śnie, więc pod męskie poduszki trafiały ptasie pióra, karteczki z imionami, a nawet skradziona pannie bielizna. Z czasem Katarzynki straciły na popularności i panowie zaczęli wróżyć sobie tego samego dnia, co ich potencjalne wybranki.

Andrzejkowe tradycje nad Zalewem Zegrzyńskim

Współcześnie andrzejkowe wróżby traktuje się z przymrużeniem oka, a jednak wciąż budzą wiele emocji. Najbardziej znana jest tradycja lania wosku, z którego kształtu po zastygnięciu staramy się wyczytać swoją przyszłość. Rąbka jej tajemnicy uchyla też losowanie symbolicznych przedmiotów spod odwróconych filiżanek. Podczas andrzejkowych wieczorów możemy wyczytać z obierzyn jabłek inicjał przyszłego partnera, a nawet poznać jego imię, przekłuwając papierowe serca. Wyścig butów w kierunku drzwi wyjściowych wskazuje zaś osobę, która pierwsza znajdzie swoją miłość. W andrzejkową noc w Hotelu Warszawianka chcemy zaprosić Państwa do udziału w popularnych obrzędach, oraz zaprezentować te mniej znane, które mogą stać się dla Was zupełnie nowym doświadczeniem. Spragnieni informacji o swojej przyszłości będą mogli także spotkać się z tarocistką i astrolożką. Po pełnej wrażeń wyprawie przez wróżbiarskie stacje, na Gości czeka iście czarodziejska zabawa taneczna.

Weekend w Hotelu Warszawianka

Andrzejkowy wieczór to doskonały powód do wycieczki nad Zalew Zegrzyński. Wróżby i tańce nie są jedną jedyną atrakcją, jaka czeka na Państwa w Hotelu Warszawianka. W cenę imprezy wliczony został nieograniczony wstęp do naszego Aqua Parku. Nasi Goście mają do dyspozycji basen sportowy i rekreacyjny, bezpieczny brodzik dla dzieci, hydromasaże, jaccuzi, saunę i banię do schłodzenia ciała. Osoby spragnione aktywności mogą zmierzyć się z rwącą rzeką lub poszaleć na 90-metrowej zjeżdżalni z efektami multimedialnymi. Ci, którzy marzą o chwili błogiego lenistwa, docenią grotę relaksu z podgrzewanymi kamiennymi leżakami. Hotel Warszawianka oferuje też szereg innych, dodatkowo płatnych atrakcji, takich jak wizyta w luksusowym SPA, gra w bowling czy squasha. A ponieważ podczas udanego weekendu nie może zabraknąć rozkoszy dla podniebienia, polecamy Państwu urozmaiconą ofertę naszych restauracji.

Katarzynki i Andrzejki w Hotelu Warszawianka to niezapomniana przygoda, która z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem naszych Gości. Dlatego wprowadziliśmy system gwarantowanych rezerwacji na to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie. Dokonując 100% przedpłaty, zyskujecie Państwo pewność, że w magiczną noc znajdziecie się na najciekawszej z andrzejkowych imprez. Zapraszamy!